Реклама

Що таке GPU Computing і для чого він корисний?

Останні Новини

Profi
Profihttps://www.instagram.com/baloh_y/
Головний редактор технічного контенту на ITech.co.ua, який зацікавлений у смартфонах та інших гаджетах.

Графічні процесори (GPU) призначені для відтворення графіки в режимі реального часу. Однак виявилося, що те, що робить графічні процесори відмінними в графічній обробці, також робить їх чудовими для деяких завдань, не пов’язаних з графікою. Це відомо як обчислення GPU.

Чим відрізняються процесори та графічні процесори?

В принципі, і графічні процесори , і центральні процесори (центральні процесори) є продуктами однієї технології. Усередині кожного пристрою є процесори, які складаються з мільйонів до мільярдів мікроскопічних електронних компонентів, переважно транзисторів. Ці компоненти утворюють елементи процесора, такі як логічні вентилі , і звідти вбудовуються в складні структури, які перетворюють двійковий код у складний комп’ютерний досвід, який ми маємо сьогодні.

Основна відмінність процесора від графічного процесора полягає в  паралельності . У сучасному ЦП ви знайдете кілька складних високопродуктивних ядер ЦП. Чотири ядра типові для звичайних комп’ютерів, але 6- і 8-ядерні процесори стають основними. Професійні комп’ютери високого класу можуть мати десятки або навіть більше 100 ядер ЦП, особливо на багатороз’ємних материнських платах , які можуть вмістити більше одного ЦП.

Кожне ядро ​​ЦП може виконувати одну або (з гіперпоточністю ) дві речі одночасно. Однак ця робота може бути практично будь-якою, і вона може бути надзвичайно складною. Процесори мають широкий спектр можливостей обробки та неймовірно розумні конструкції, які роблять їх ефективними при розв’язанні складної математики.

Сучасні графічні процесори зазвичай мають тисячі простих процесорів. Наприклад, графічний процесор RTX 3090 від Nvidia має колосальні 10496 ядер GPU. На відміну від ЦП, кожне ядро ​​графічного процесора відносно просте в порівнянні і призначене для виконання типів обчислень, типових для роботи з графікою. Мало того, усі ці тисячі процесорів можуть одночасно працювати над невеликою частиною проблеми відтворення графіки. Це те, що ми маємо на увазі під «паралелізмом».

Обчислення загального призначення на GPUS (GPGPU)

Пам’ятайте, що процесори не є спеціалізованими і можуть виконувати будь-які обчислення, незалежно від того, скільки часу потрібно для завершення роботи. Фактично, CPU може робити все, що може зробити GPU, він просто не може робити це досить швидко, щоб бути корисним у графічних програмах реального часу.

Якщо це так, то певною мірою вірно і зворотне. Графічні процесори можуть виконувати  деякі  з тих самих обчислень, які ми зазвичай просимо робити у процесорів, але оскільки вони мають конструкцію паралельної обробки, схожу на суперкомп’ютер, вони можуть робити це на порядок швидше. Це GPGPU: використання графічних процесорів для виконання традиційних робочих навантажень ЦП.

Основні виробники графічних процесорів (NVIDIA і AMD) використовують спеціальні мови програмування та архітектуру, щоб надати користувачам доступ до функцій GPGPU. У випадку Nvidia це CUDA або  Compute Unified Device Architecture. Ось чому ви побачите їхні процесори GPU, які називаються ядрами CUDA.

Оскільки CUDA є власністю, конкуруючі виробники графічних процесорів, такі як AMD, не можуть його використовувати. Натомість графічні процесори AMD використовують OpenCL або  Open Computing Language) . Це мова GPGPU, створена консорціумом компаній, до якого входять Nvidia та Intel.

GPU в наукових дослідженнях

Обчислення GPU зробили революцію в тому, що вчені можуть робити з набагато меншими бюджетами, ніж раніше. Інтелектуальний аналіз даних, коли комп’ютери шукають цікаві моделі в горах даних, отримуючи уявлення, які інакше були б втрачені в шумі.

Такі проекти, як Folding@Home, використовують час обробки домашнього графічного процесора, дарований користувачами, для вирішення серйозних проблем, таких як рак. Графічні процесори корисні для різного роду наукових та інженерних симуляцій, на завершення яких у минулому знадобилися роки, а на великі суперкомп’ютери витрачалися б мільйони доларів.

Графічні процесори в галузі штучного інтелекту

Графічні процесори також чудово підходять для певних видів роботи зі штучним інтелектом. Машинне навчання (ML) набагато швидше на графічних процесорах, ніж на процесорах, а останні моделі графічних процесорів мають ще більш спеціалізоване обладнання машинного навчання, вбудованого в них.

Одним з практичних прикладів того, як графічні процесори використовуються для розвитку додатків AI в реальному світі, є поява самокерованих автомобілів . За словами Tesla , їхньому програмному забезпеченню Autopilot було потрібно 70 000 годин GPU, щоб «навчити» нейронну мережу навичкам керувати транспортним засобом. Виконання такої ж роботи на процесорах було б занадто дорогим і тривалим.

Графічні процесори в майнінгу криптовалют

Графічні процесори також відмінно розламують криптографічні головоломки, тому вони стали популярними в майнінгу криптовалюти . Хоча графічні процесори не виробляють криптовалюту так швидко, як ASIC (інтегральні схеми, специфічні для програми), вони мають явну перевагу в тому, що вони універсальні. ASIC зазвичай можуть майніти лише один конкретний тип або невелику групу криптовалют і нічого більше.

Майнери криптовалюти є однією з головних причин того, що графічні процесори настільки дорогі та їх важко знайти , принаймні на момент написання статті на початку 2022 року. Відчути висоту технології GPU означає дорого платити, а ціна NVIDIA GeForce RTX 3090 є понад 2500 доларів США. Проблема стала такою, що NVIDIA штучно обмежила продуктивність криптографії ігрових графічних процесорів і представила спеціальні продукти GPU для майнінгу .

Цікаво: Названо 7 способів, як заробити криптовалюту в 2021 році.

Ви також можете використовувати GPGPU!

Хоча ви не завжди знаєте про це, деяке програмне забезпечення, яке ви використовуєте щодня, перевантажує частину своєї обробки на ваш графічний процесор. Наприклад, якщо ви працюєте з програмним забезпеченням для редагування відео або інструментами для обробки аудіо, велика ймовірність, що ваш графічний процесор несе частину навантаження. Якщо ви хочете займатися такими проектами, як створення власних дипфейків вдома, ваш графічний процесор знову є тим компонентом, який робить це можливим.

Графічний процесор вашого смартфона також відповідає за виконання багатьох завдань зі штучного інтелекту та машинного зору, які були б надіслані на хмарні комп’ютери. Тому ми всі повинні бути вдячні, що графічні процесори можуть зробити більше, ніж намалювати привабливе зображення на вашому екрані.

Також нещодавно ми розповідали про те, що мають на меті хакери, які атакують ПК звичайних користувачів.

Не забудьте підписатися на нашого Головного Редактора в Instagram, або ж на нашу офіційну сторінку в Facebook, канал в Telegram та в Twitter. Також стежте за нами в Google News.

ITech News

Новини Партнерів
Реклама

Випадкові Записи

Оголошено новий смартфон Vivo – S1 Prime

Сьогодні було оголошено новий смартфон бренду Vivo - S1 Prime. Даний телефон є ребрендовою версією раніше запущеного Vivo S1...
Реклама

Буде Цікаво

- Advertisement -