У цій статті ми поговоримо з Вами про Wi-Fi 6E, покращені можливості сучасної версії та чи варто Вам оновлюватись до нього. Якщо коротко, то версія «6Е», як і її попередник версія «6» підтримує хвилі з 6-герцовою частотою, але вона вдосконалена тим, що має швидший бездротовий зв’язок з меншою його затримкою. Але, щоб Вам отримати доступ до хвиль нового діапазону, необхідно, щоб пристрій, який Ви придбали, використовував стандарт Wi-Fi 6E. Окрім цього, потрібно ще й мати сумісний маршрутизатор з тією ж версією Wi-Fi 6E. Далі – більш детально.
Цікаво: Виявлено досить серйозні небезпеки пов’язані з вразливістю Wi-Fi.
Перш, ніж почати купувати нові пристрої, пропонуємо Вам розібратися, що собою являє стандарт Wi-Fi 6E та до яких змін це призведе у майбутньому бездротового зв’язку.
У 2020 році групою постачальників Wi-Fi Alliance було оголошено про позначення усіх продуктів, які використовують стандарт IEEE 802.11ax, тобто Wi-Fi 6 та, які підтримують хвилі частотою 6 ГГц на «Wi-Fi 6E». Цей альянс слідкує за стандартами технології Wi-Fi, впроваджує їх разом у співпраці з виробниками електронної продукції. Ця зміна була викликана відкриттям у 2020 році діапазону у 6 ГГц для Wi-Fi бездротових мереж та запровадженням їх Федеральною комісією зв’язку США у некомерційних цілях.
Інновація Wi-Fi 6E забезпечила інтернету ще більшу швидкість, менші затримки в передачі сигналу та відсутність втрати деяких сигналів при передачі. Про те, як це працює на рівні ефірних хвиль поговоримо далі.
Цікаво: Названо 5 порад, які покращать якість сигналу Wi-Fi.
Особливості 6 версії Wi-Fi
Спочатку про стандарт IEEE 802.11ax, тобто про Wi-Fi 6. Особливістю його на початку використання була обмеженість бездротовими хвилями, які охоплюють 2,4 та 5 ГГц діапазони. Лише три канали у діапазоні 2,4 Гц не перекриваються і ця пропускна здатність розподіляється на Вас, на членів Вашої родини та сусідів. Оскільки приладів може бути задіяно багато, то кожен з них починає вступати в протиборство з іншими за сигнал, відбувається перезавантаження каналу. І, як наслідок, деякі сигнали при цьому можуть бути втрачені.
Тут відіграє роль не тільки Ваша бездротова домашня мережа Wi-Fi та кількість користувачів у ній на даний момент. В конкуренцію в пропускну смугу вступає також і Wi-Fi мережа, наприклад, Вашого сусіда. Вона знаходиться в недалекому радіусі і також, передаючи сигнал з маршрутизатора, бореться за своє право в обмеженій кількості каналів.
Все це в спільноті дає збій у з’єднанні, як наслідок перезавантаження каналу.
Цікаво: Названо основні причини, чому краще вимикати автопідключення Wi-Fi.
Які покращення дає оновлена Wi-Fi 6E
Щоб змінити якось ситуацію на краще, у квітні 2020 року був відкритий діапазон 6 ГГц. Це найбільше оновлення для Wi-Fi мереж, починаючи з 1989 року. Інновація була одностайно підтримана Федеральною комісією зв’язку Сполучених штатів.
Що це дає для передачі сигналу вцілому? По-простому, сигнал на своєму шляху тепер має набагато менше завад. Ця зміна розширила кількість ефірних хвиль в чотири рази. Судіть самі – з’явилося 14 додаткових каналів по 80 МГц та 7 каналів по 160 МГц. І це сталося завдяки переходу з 5 ГГц на 6 ГГц.
Тепер розширилися можливості для маршрутизаторів. Вони використовуватимуть набагато більше хвиль для передачі сигналу, що в свою чергу буде впливати на якість зв’язку. Ось чому Вам прийдеться міняти маршрутизатор, оновивши його до версії Wi-Fi 6E. Адже, його попередники, особливо ті, що працювали на ранніх стадіях, використовують Wi-Fi 6 та працюють лише в діапазоні 2,4 та 5 ГГц. Доступу до хвиль 6 ГГц вони не мають. Саме використання новітнього девайсу з стандартом Wi-Fi 6E проблеми не вирішить, хоча і є сумісним з застарілим дещо маршрутизатором.
Цікаво: Відомо, як вибрати WI-FI-роутер, щоб Інтернет-мережа працювала стабільно, швидко та безперебійно.
Які нові можливості Ви отримаєте з стандартом Wi-Fi 6E
Збільшення спектру значно зменшить затримку інтернету до менше, ніж однієї мілісекунди, а швидкість його зросте до величини, більшої від 1 Гбіт/с. 6 ГГц діапазону хвиль надасть такі широкі можливості.
Що це означає для пересічного користувача, для якого подібні величини не є зрозумілими. По простому – Ви отримаєте можливість грати у ігри онлайн в той час, коли Ваш чоловік проводить відео конференцію, а Ваші діти в сусідній кімнаті дивляться мультфільми на YouTube. І всі ці паралельні інтернет дії будуть відбуватися без затримки картинки чи звуку.
Це – мережі нового покоління, які нададуть можливість отримувати високошвидкісний інтернет без затримок сигналу в будь-якому місці Вашого будинку без впливу кількості користувачів на перезавантаження каналу. Тобто, пропускна здатність Вашої домашньої мережі значно збільшиться саме завдяки оновленому стандарту Wi-Fi 6E. Саме доступ до хвиль 6 ГГц-частоти зробить це реальністю.
Цікаво: Як поділитися своїм Wi-Fi через QR-код на Android.
Підводні камені технології Wi-Fi 6E
Не дивлячись на новітність технології, приховані мінуси є і у ній. Вся справа в бездротовому спектрі 6 ГГц, який використовує короткі довжини хвиль. Вони мають здатність швидкої передачі даних, та нестабільні до фізичних перешкод. Крім того, великі відстані теж можна вважати перешкодами для їхньої швидкості.
Є реальні шляхи вирішення цього. По-перше, щоб забезпечити надійне з’єднання і не втратити при цьому швидкості, в мережі Wi-Fi 6E варто поєднувати використання діапазонів 6 і 5 гігагерцових хвиль. Використання одного або декількох ретрансляторів стандарту Wi-Fi 6E разом із маршрутизатором того ж стандарту також вирішить проблему і забезпечить створення високошвидкісної бездротової мережі формату Wi-Fi 6E. В майбутньому цим шляхом і вирішуватимуть проблему нестабільності.
Що необхідно зробити, щоб мати можливість користуватися Wi-Fi 6E
З усього, що ми говорили раніше в цій статті, можна зробити висновок, що Wi-Fi 6E є технологією, за якою майбутнє. Як же почати нею користуватися та що для цього необхідно зробити?
На даний час не всі країни відкрили 6-гігагерцовий діапазон для широкого комерційного вжитку. Тому пристрої, які вже використовують технологію Wi-Fi 6E матимуть поки що обмежену аудиторію покупців. Це лише один аспект.
Іншим моментом питання є сумісність. Тобто, навіть, якщо Ви є жителем Сполучених Штатів, або Бразилії чи Кореї, які вже відкрили для вжитку діапазон 6 ГГц, то Вам ще потрібно буде, щоб Ваш придбаний пристрій з новітньою технологією Wi-Fi 6E ще й отримав додатково новий маршрутизатор з тим же стандартом Wi-Fi 6E.
Це не є обов’язковою умовою, адже пристрої з Wi-Fi 6E сумісні із 6 версією і з попередніми версіями Wi-Fi. Проте, щоб використовувати саме нові 6 ГГц канали, Вам і потрібен новий маршрутизатор. Тобто, для коректної роботи з використанням хвиль цієї частоти необхідно, щоб технологія Wi-Fi 6E була і у Вашому новому телефоні, чи ноутбуку, чи в іншому пристрої, а також і в маршрутизаторі. Тому, маючи маршрутизатор старішого стандарту, варто буде його оновити.
Цікаво: Як переконатися, що ви отримуєте найкращу швидкість від домашнього Wi-Fi.
Чи є сенс переходити на версію 6E
Відповідь на це питання не є однозначною. Якщо Ви стежите за новими технологіями і хочете мати усе сучасне вже, і сьогодні, то обирайте моделі пристроїв з останньою технологією Wi-Fi 6E. Цей вибір буде розрахований на перспективу, хоча і заплатити за нього сьогодні прийдеться чимало.
Іншим користувачам, ми все ж таки радили б почекати хоча б до кінця року. За цей час ціни на маршрутизатори з технологією Wi-Fi 6E значно знизяться, та кількість сумісних пристроїв теж зросте.
Надіємося, що наша стаття виявилася для Вас корисною та пізнавальною. Завжди, коли на ринку з’являються нові технології, щоб заощадити кошти, варто зачекати якийсь час. Проте суть залишається незмінною – за технологією стандарту 6 ГГц майбутнє.
Цікаво: Чим Wi-Fi 7 буде кращий за Wi-Fi 6?
Не забудьте підписатися на нашого Головного Редактора в Instagram, або ж на нашу офіційну сторінку в Facebook, канал в Telegram та в Twitter. Також стежте за нами в Google News.